Changsha Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Pressure range : 1.0342bar
Description : 1.0342bar DIP-8 Pressure Sensors, Transducers RoHS
Mfr. Part # : NPC-410-015G-1-S
Model Number : NPC-410-015G-1-S
Package : DIP-8
Contact Now
Medium Pressure Sensors NPC-410 Series
Key Features:
  • Solid state reliability
  • Accuracy: 0.1%
  • PCB-mountable package
  • Dual In-line Package (DIP)
  • Individual device traceability
Applications:
  • Industrial Automation
  • Air flow Monitors
  • Process Control
  • Medical Equipment
  • Underground Cable Leak Detection
Technical Specifications:
Parameter Value Units Notes
Environmental Temperature Range
Operating -40 to 257 F (40C to 125C) (9)
Storage -67 to 302 F (55C to 150C)
Mechanical
Weight 0.005 lb (2.5 g)
Performance Parameters
Full Scale Output (FSO) 105 - 155 mV (1)
Zero Pressure Output -50 - 50 mV (1)
Linearity - 0.1 %FSO (3, 7)
Pressure Hysteresis - 0.1 %FSO
Input and Output Impedance 2500 - 6000
Thermal AccuracySpan - 1.5 %FSO (2, 4)
Thermal AccuracyZero - 0.5 %FSO (2, 4)
Coefficient-Resistance Temperature - 0.3 %/C (4)
Thermal HysteresisZero - 0.1 %FSO (4)
Pressure Overload Rated - 3X (5, 8)
Pressure Ranges:
  • Gauge and Differential: 5, 15, 30, 50 and 100 psi (0.34, 1, 2, 3.4 and 7 bar)
  • Absolute: 15, 30, 50 and 100 psi (1.03, 2.06, 6.89 bar)
Ordering Information:
The code number to be ordered may be specified as follows:
NPC-410 Code Pressure Ranges Type Lead Configuration Tube Options
005 5 psi (34.5 kPa) A (Absolute)
G (Gauge)
D (Differential)
1 (Up)
3 (Down)
L (Long)
S (Short)
N (None)
015 15 psi (100 kPa)
030 30 psi (200 kPa)
050 50 psi (345 kPa)
100 100 psi (700 kPa)